Baza wiedzy
Czym się różni paleta EPAL od palety niestandaryzowanej?
Europaleta EPAL 1 to najpopularniejsza w Europie paleta o wymiarach 800×1200mm. Deski blatu (ułożone wzdłużnie) oraz trzy płozy ułożone wzdłuż palety, wykonane są z drewna litego, natomiast wsporniki mogą być wykonane z drewna litego bądź rozdrobnionego. Palety Epal są produktami atestowanymi, znakowanymi w odpowiedni sposób. Ich produkcję oraz naprawę obejmują specjalnie przepisy. Zakup palety standaryzowanej gwarantuje jakość, powtarzalność oraz długą żywotność palety.
Jak należy interpretować oznaczenia na klocku palety EPAL?
Każda europaleta EPAL na środkowym wsporniku posiadać musi numer licencji producenta, rok i miesiąc produkcji.
Numer licencji – oznaczenie trzycyfrowe.
Rok produkcji – oznaczenie jednocyfrowe.
Miesiąc produkcji – oznaczenie dwucyfrowe.
Każda nowa europaleta EPAL wyprodukowana w gwarantowanym systemie jakości EPAL, musi zostać poddana obróbce fitosanitarnej ISPM15. Potwierdzeniem wykonania obróbki fitosanitarnej jest umieszczenie stosownego znaku na środkowym wsporniku.
Jak należy rozumieć oznaczenie HT na palecie?
Obróbka termiczna w rozumieniu dokumentu ISPM 15 (International Standards for Phytosanitary Measures No 15 ) polega na takim wygrzewaniu drewna aby w jego rdzeniu, czyli w nawet najbardziej odległych od powierzchni obszarach, osiągnięta została temperatura co najmniej 56°C. Temperatura ta musi być utrzymana przez co najmniej 30 minut. Jeśli tak się stanie, to uznaje się, że przeprowadzono zabieg termicznej sterylizacji drewna, czyli zdecydowana większość znanych organizmów zostaje nieodwracalnie unieszkodliwiona. Opakowanie drewniane np. paleta poddane takiemu zabiegowi może być oznakowane literami HT od angielskich słów Heat Treatment.
Czym się różnią sposoby załadunku "na zakładkę" oraz "jedna na drugą"?
Na “zakładkę” (one in one):
Palety układane są w konstrukcje gniazdowe, które umożliwiają założenie (włożenie) jednej w drugą. Są one przeplatane w taki sposób, że co druga paleta jest obrócona “do góry nogami” i jej wsporniki mijają się ze wspornikami kolejnej, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni załadunkowej i magazynowej. Taki sposób ułożenia może uniemożliwiać automatyczne pobieranie palet ze słupka na niedostosowanej linii produkcyjnej.
„Jedna na drugą”(one on one):
Palety układane są jedna na drugiej w sztosy kolumnowe. Każda paleta stoi na blacie wierzchnim drugiej.
Jakie korzyści wynikają z załadunku palety jedna na drugą?
Palety ułożone w systemie 1/1 (one on one) są dedykowane odbiorcom, którzy posiadają linie zautomatyzowane do bezpośredniego załadunku palety na taśmę produkcyjną
Jaką wilgotność ma standardowa paleta?
Wilgotność nowych palet euro nie może przekraczać 22%. Natomiast palety specjalne produkowane na życzenie klienta mogą posiadać dowolną wilgotność.
Czym się różni sinizna klocowa od pleśni?
Pleśnienie drewna to zjawisko rozwoju grzybów wynikające z niewłaściwego składowania drewna. Pojawieniu się pleśni sprzyja duża wilgotność, brak obiegu powietrza oraz umiarkowanie wysoka temperatura. Parametry zainfekowanego pleśnią drewna ulegają pogorszeniu przez co paleta może nie spełniać wymaganych norm. Z tego powodu ważne jest by producent palet dysponował odpowiednią infrastrukturą, której zadaniem jest zminimalizowanie zagrożenia wystąpienia pleśni.
Bardzo często naloty pleśni mylone są z sinizną klocową, która wg opinii Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu jest jedynie estetyczną zmianą zabarwienia drewna nie pogarszającą parametrów materiału. Paleta z sinizną jest w pełni wartościowym produktem.
Czy sinizna klocowa dyskwalifikuje paletę?
Wg opinii Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu sinizna klocowa nie wpływa na parametry drewna i tym samym wyrobów gotowych. Palety z widoczną sinizną klocową mogą być bez obaw wykorzystywane jako nośnik towarów.
Czy istnieje możliwość skonstruowania palety odpowiedniej do moich potrzeb?
Tak. Nasi specjaliści z przyjemnością przedstawią projekt oraz wyprodukują palety odpowiadające Państwa indywidualnym wymaganiom. Istnieje również możliwość wykonania palety według przesłanego przez Państwa rysunku.
W jakim terminie możecie Państwo dostarczyć palety?
W przypadku palet EPAL, CP oraz standardowych palet przemysłowych termin realizacji zamówienia w Polsce wynosi 48 godzin. W sytuacji dostaw za granicę, czas oczekiwania wynosi 2-4 dni roboczych. W przypadku palet specjalnych, termin realizacji pierwszej dostawy wynosi 5-12 dni roboczych i jest uzależniony od dostępności materiału. PalettenWerk oferuje Państwu możliwość utworzenia magazynu buforowego i dostaw na wezwanie. Wówczas czas oczekiwania na palety wynosi 48 godzin w kraju oraz 2-4 dni robocze za granicą.
Czy możecie Państwo opatrzyć paletę niestandardowymi znakami (np. moje logo)?
Tak. Istnieje możliwość oznakowania palet według wzoru przesłanego przez klienta. Może to być logo firmy lub inny symbol mający na celu wyróżnienie palety.
W jaki sposób jesteście Państwo w stanie oznakować paletę?
Do nanoszenia symboli wykorzystujemy technikę wypalania (hot stamping) oraz drukowania za pomocą specjalistycznych drukarek w wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo istnieje możliwość oznakowania palety poprzez pomalowanie jej obrysu lub całej powierzchni na dowolny kolor w naszych nowoczesnych malarniach.
Czy oferujecie Państwo systemy śledzenia palet?
Tak, firma PalettenWerk jako jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie producentów palet oferuje możliwość drukowania na paletach kodów QR, a także wyposażania ich w chipy RFID. Oba rozwiązania pozwalają na dostosowanie do własnego systemu śledzenia.
Na czym polega kontrola jakościowa palet?
Nasz zakład, spełniając restrykcyjne wymagania dotyczące jakości, uzyskał certyfikat ISO 9001:2015. Wymagania te są przestrzegane na każdym etapie produkcji, w którego skład wchodzi wiele procesów i działań.
Jakie certyfikaty posiada Państwa firma?
Firma PalettenWerk posiada wszelkie niezbędne certyfikaty i uprawnienia potrzebne do produkcji palet m.in.:
- Licencja EPAL
- Certyfikat ISO 9001:2015
- Certyfikat IPPC
- Certyfikat PEFC
W jakiej rejony dostarczacie Państwo palety?
PalettenWerk, jako jeden z głównych producentów palet w Polsce i Europie eksportuje niemal 70% produkcji, czyli prawie 500 tys. palet miesięcznie. Nasi odbiorcy posiadają swoje siedziby w 17 krajach europejskich. Oprócz polskiego największe rynki zagraniczne obejmują Włochy, Niemcy, Szwajcarię, Francję i Austrię. Pozostałe rynki zbytu to: Czechy, Ukraina, Litwa, Słowacja, Rumunia, Dania, Węgry, Belgia, Słowenia, Serbia, Holandia, Hiszpania, Wielka Brytania. Nie boimy się wyzwań i ciągle poszerzamy portfolio naszych odbiorców o kolejne destynacje.
W jaki sposób przebiega proces sprzedaży palet?
Potrzeba klienta – to główny czynnik inicjujący cały proces. PalettenWerk to jedyna słuszna odpowiedź jeżeli w treści potrzeby pojawia się słowo paleta.
Już od pierwszego kontaktu nasi doradcy w sposób indywidualny starają się ustalić faktyczne potrzeby. Ponieważ jak każdy musi dopasować rozmiar butów do siebie tak i dobór odpowiedniej palety gwarantuje komfort i oczywiste oszczędności prowadzenia biznesu. Po przedstawieniu swoich wymagań przez klienta, doradcy handlowi we współpracy z projektantami i działem logistycznym przygotowują ofertę. Pokrywa się ona z oczekiwaniami klienta i zapewnia najkorzystniejszą relację cena-jakość. Klient w sposób aktywny bierze udział w całym procesie mając wpływ na końcowy efekt. Po zaakceptowaniu oferty na życzenie klienta produkuje się próbki, które są mu dostarczane. W ostatnim etapie rozpoczyna się regularna współpraca.
Czy używacie Państwo certyfikowanych komponentów?
Legitymując się takim certyfikatami jak PEFC, firma PalettenWerk jest zobligowana do korzystania z usług sprawdzonych dostawców, którzy w swojej ofercie mają wyłącznie certyfikowane produkty. Na straży wszystkiego stoją liczne normy ustanawiane i egzekwowane przez światowe organizacje. Ponadto firma PalettenWerk sama organizuje audyty u swoich dostawców sprawdzając jakość dostarczanego surowca.
Jak mogę złożyć u Państwa zamówienie na palety?
Zamówienia prosimy składać za pośrednictwem poczty elektronicznej u naszych doradców handlowych lub też pod adresem palety@palettenwerk.pl.
Jaka jest minimalna ilość zamówienia?
Minimalna ilość zamówienia zależy od konstrukcji palety, można ją określić wysyłając do nas zapytanie na adres palety@palettenwerk.pl. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ilość minimalna będzie wyrażona liczbą trzycyfrową.
Jaki jest czas pracy Państwa firmy?
Poszczególne działy naszej firmy mają różne czasy pracy. Obsługa klienta odbywa się w godzinach od 8:00 do 16:00, a załadunki i przyjęcia towarów od 06:00 do 22:00, od poniedziałku do piątku.
W jaki sposób konstruujecie Państwo ofertę? Jakie czynniki wpływają na cenę palet?
Cena palety uzależniona jest od:
- ceny rynkowej drewna
- budowy palety
- jednorazowego nakładu
- łącznej, rocznej ilości zamawianych palet W celu otrzymania oferty, prosimy o przesłanie zapytania do wybranego doradcy handlowego lub na adres palety@palettenwerk.pl.
Czy możecie Państwo utrzymać dla mnie minimalne stany magazynowe?
Istnieje możliwość utrzymywania minimalnych stanów magazynowych, szczegóły można ustalić z naszym doradcą handlowym.
Czym jest paleta 4.0?
Jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Czwarta_rewolucja_przemys%C5%82owa). Podstawowym elementem tej rewolucji jest wymiana danych (w szczególności pomiarowych) oraz ich analiza. Do tej technologii wpisuje się również Internet Rzeczy – IoT (https://pl.wikipedia.org/wiki/Internet_rzeczy) , który jest źródłem danych. Paleta 4.0 to synonim nowoczesnej palety transportowej, wyposażonej w układy pomiarowe, system rejestracji i komunikacji, a także rozwiązania pozwalające na identyfikację, lokalizacje oraz odczyt cech logistycznych.
Do czego służy RFID w palecie?
RFID to system zdalnej identyfikacji za pomocą fal radiowych (https://pl.wikipedia.org/wiki/RFID). Identyfikacja polega na odczytaniu unikalnego numeru (EPC) i powiązanie tego numeru z informacjami na temat danej palety. W naszych rozwiązaniach stosujemy standard RFID-UHF ISO/IEC 18000-6C. Standard ten pozwala na odczyt numeru EPC nawet z odległości 6m. Dzięki temu można odczytywać numery palet np. przejeżdżających przez bramę, w transporcie zbiorowym, w samochodzie, czy na magazynie. Odczyt może być realizowany automatycznie, zatem jest to system do rozpoznawania palety przez układy zrobotyzowane, linie produkcyjne czy zautomatyzowane stanowiska produkcyjne. Oprócz numerów EPC, możliwy jest zapis dodatkowych, własnych informacji, przecz co paleta staje się także nośnikiem danych.